Skip to content

670 Chestnut PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1967

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 24, 2001

Property Information

Block92
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,726
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
46%
Improvement Value:$160,200
54%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047+3.1%
2024$11,685+5.3%
2023$11,099+0.9%
2022$10,999+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5795, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1967