Skip to content

710 John StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1929

Last Sale Date
Apr 9, 1991

Property Information

Block97
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
50%
Improvement Value:$79,100
50%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,441+3.1%
2024$6,247+5.3%
2023$5,934+0.9%
2022$5,880+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 4387, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1929