Skip to content

1803 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 17, 2010

Property Information

Block100
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-1U-H-WIP
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
41%
Improvement Value:$334,400
59%
Total Assessment$566,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,867+24.5%
2024$7,124+4.3%
2023$6,829+1.2%
2022$6,750+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 8755, Page 197Recorded9/27/2010

Property Built

Built

Year Built: 1908