Skip to content

317 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block100
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,300
50%
Improvement Value:$333,800
50%
Total Assessment$674,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,536-36.8%
2024$16,668+4.3%
2023$15,978+0.2%
2022$15,945+33.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 9209, Page 7NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1898