Skip to content

319 Monastery PlUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 15, 1996

Property Information

Block101
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,254
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
42%
Improvement Value:$424,600
58%
Total Assessment$732,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,453-18.2%
2024$13,996+4.3%
2023$13,417+1.2%
2022$13,260+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5003, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1898