Skip to content

631 38th StUnion City, NJ 07087

Built 1968

Last Sale Price
$141,999
Last Sale Date
Jun 2, 2014

Property Information

Block260
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,236
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
44%
Improvement Value:$396,500
56%
Total Assessment$704,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,057-5.5%
2024$11,696+4.3%
2023$11,212+1.2%
2022$11,081+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$141,999

From:

To:

Sq Ft3,236DeedBook 8989, Page 210NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968