Skip to content

318 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block101
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
56%
Improvement Value:$241,700
44%
Total Assessment$549,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334-7.7%
2024$9,026+4.4%
2023$8,643+1.2%
2022$8,539+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898