Skip to content

517 Monastery PlUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 29, 2002

Property Information

Block103
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
49%
Improvement Value:$322,700
51%
Total Assessment$630,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,856-0.1%
2024$9,870+4.3%
2023$9,462+1.2%
2022$9,351+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5966, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1903