Skip to content

1915 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block103
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-4U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
45%
Improvement Value:$484,100
55%
Total Assessment$884,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,429-8.8%
2024$16,914+4.1%
2023$16,247+1.2%
2022$16,062+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft4,500DeedBook 9889, Page 905Recorded3/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1928