Skip to content

1919 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2014

Property Information

Block103
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage5,041
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
27%
Improvement Value:$1,046,800
73%
Total Assessment$1,436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,232+22.4%
2024$23,064+4.1%
2023$22,155+1.2%
2022$21,903+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 7170, Page 287Recorded11/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1924