Skip to content

1909 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$652,500
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block105
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,300
49%
Improvement Value:$348,000
51%
Total Assessment$678,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,604-20.2%
2024$13,284+0.5%
2023$13,219+5.0%
2022$12,585+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$652,500

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 9705, Page 365Recorded10/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1908