Skip to content

415 21st StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block110
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,900
52%
Improvement Value:$291,500
48%
Total Assessment$607,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,981-2.7%
2024$11,286+4.1%
2023$10,841+1.2%
2022$10,718+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900