Skip to content

2000 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1,793,000
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block110
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4F-OFF-3C-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
21%
Improvement Value:$1,958,400
79%
Total Assessment$2,478,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,256+30.8%
2024$33,058+4.1%
2023$31,756+1.2%
2022$31,394+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,793,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9304, Page 340Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 8307, Page 98NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/28/2007

Property Built

Built

Year Built: 1930