Skip to content

2021 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 29, 2004

Property Information

Block110
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,100
42%
Improvement Value:$406,600
58%
Total Assessment$697,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,620-0.5%
2024$12,678+4.1%
2023$12,178+1.2%
2022$12,039+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,562DeedBook 7343, Page 210Recorded8/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900