Skip to content

2017 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 26, 2001

Property Information

Block110
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,186
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,000
39%
Improvement Value:$410,200
61%
Total Assessment$672,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,162-8.6%
2024$13,300+4.1%
2023$12,776+1.2%
2022$12,631+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5851, Page 8

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5285, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1900