Skip to content

317 21st StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block111
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,100
40%
Improvement Value:$527,300
60%
Total Assessment$878,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,889-9.2%
2024$17,506+8.1%
2023$16,199+1.2%
2022$16,010+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 9237, Page 706Recorded9/17/2017

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4513, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1898