Skip to content

2001 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block109
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,184,000
64%
Improvement Value:$651,800
36%
Total Assessment$1,835,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,140+35.3%
2024$25,970+4.1%
2023$24,947+1.2%
2022$24,663-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0