Skip to content

2011 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2014

Property Information

Block111
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,900
55%
Improvement Value:$284,300
45%
Total Assessment$630,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,395-14.6%
2024$13,346+4.1%
2023$12,820+5.0%
2022$12,206+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898