Skip to content

308 Monastery PlUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 2, 2007

Property Information

Block111
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,066
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,700
45%
Improvement Value:$420,200
55%
Total Assessment$758,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,729-2.7%
2024$14,115+4.1%
2023$13,559+1.2%
2022$13,405+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,066DeedBook 8182, Page 69Recorded4/14/2007

Property Built

Built

Year Built: 1898