Skip to content

2109 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block112
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,093
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,700
42%
Improvement Value:$456,400
58%
Total Assessment$791,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,372+4.2%
2024$11,874+0.5%
2023$11,816+1.2%
2022$11,682+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,093DeedBook 9198, Page 438NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1908