Skip to content

2100 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1908
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block117
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-OFF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$575,000
40%
Improvement Value:$867,100
60%
Total Assessment$1,442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,730-3.3%
2024$26,600+4.1%
2023$25,552+1.2%
2022$25,261+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,750,000
DeedBook 9563, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1908