Skip to content

809 22nd St(Unit C0806)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Aug 31, 2010

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC0806
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage931
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
30%
Improvement Value:$276,600
70%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931+5.9%
2024$6,545+4.3%
2023$6,275+1.2%
2022$6,201+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft931DeedBook 8758, Page 894NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/26/2010

Property Built

Built

Year Built: 2010