Skip to content

809 22nd St(Unit C0807)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 24, 2011

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC0807
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
30%
Improvement Value:$297,400
70%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,440-15.7%
2024$8,824+4.3%
2023$8,459+1.2%
2022$8,360+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8785, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 2010