Skip to content

809 22nd St(Unit C1005)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC1005
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage947
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
31%
Improvement Value:$274,700
69%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,987-0.9%
2024$8,057+4.1%
2023$7,739+1.2%
2022$7,651+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft947DeedBook 8749, Page 272NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/23/2010

Property Built

Built

Year Built: 2010