Skip to content

809 22nd St(Unit C1009)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC1009
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
31%
Improvement Value:$384,300
69%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,665+1.7%
2024$9,506+4.3%
2023$9,113+1.2%
2022$9,007+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9292, Page 526Recorded3/22/2018

Property Sale

Sale
$291,500

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 8741, Page 541NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 2010