Skip to content

809 22nd St(Unit C1207)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 9, 2012

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC1207
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
45%
Improvement Value:$157,700
55%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+55.5%
2024$4,874+4.1%
2023$4,682+1.2%
2022$4,629+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8848, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 2010