Skip to content

809 22nd St(Unit C1304)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$204,600
Last Sale Date
Jul 14, 2010

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC1304
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage6,018
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
32%
Improvement Value:$244,500
68%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,258-15.7%
2024$7,421+4.3%
2023$7,114+1.2%
2022$7,031+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$204,600

From:

To:

Sq Ft6,018DeedBook 8744, Page 354NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/26/2010

Property Built

Built

Year Built: 2010