Skip to content

809 22nd St(Unit C1404)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 9, 2012

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC1404
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage914
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
47%
Improvement Value:$132,100
53%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,677+48.7%
2024$4,490+4.1%
2023$4,313+1.2%
2022$4,264+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8848, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 2010