Skip to content

809 22nd St(Unit C1504)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$205,700
Last Sale Date
Aug 5, 2010

Property Information

Block117
Lot4
QualifierC1504
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage914
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
30%
Improvement Value:$274,400
70%
Total Assessment$391,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,859+2.5%
2024$6,694+4.3%
2023$6,417+1.2%
2022$6,342+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,700

From:

To:

Sq Ft914DeedBook 8749, Page 719NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/24/2010

Property Built

Built

Year Built: 2010