Skip to content

2205 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 1994

Property Information

Block125
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,607
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
38%
Improvement Value:$485,800
62%
Total Assessment$783,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,255+15.3%
2024$10,627+4.3%
2023$10,187+1.2%
2022$10,068+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898