Skip to content

2303 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1918
Apartment

Last Sale Price
$2,512,500
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block130
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-20U-H
Dwellings20
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,200,000
60%
Improvement Value:$800,000
40%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,368+56.3%
2024$34,137+4.3%
2023$32,724+1.2%
2022$32,343+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 8470, Page 92Recorded3/25/2008

Property Sale

Sale
$624,500

From:

To:

DeedBook 8326, Page 183Recorded9/18/2007

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 7338, Page 82

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 5923, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1918