Skip to content

2301 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block128
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
26%
Improvement Value:$1,135,400
74%
Total Assessment$1,535,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,798+26.3%
2024$21,211+4.1%
2023$20,375+1.2%
2022$20,143+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930