Skip to content

2317 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block128
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
30%
Improvement Value:$933,100
70%
Total Assessment$1,333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,268+40.0%
2024$16,621+4.1%
2023$15,966+1.2%
2022$15,785+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5953, Page 106

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5621, Page 236

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5424, Page 181

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5351, Page 83