Skip to content

513 24th StUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block128
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
51%
Improvement Value:$254,900
49%
Total Assessment$522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,447-0.1%
2024$9,456+4.1%
2023$9,084+1.2%
2022$8,980+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9236, Page 882NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1883