Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
2311 Bergenline AveUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2019
Property Information
Block128
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$384,000
35%
Improvement Value:$699,200
65%
Total Assessment$1,083,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,905 | +44.6% |
| 2024 | $13,070 | +4.1% |
| 2023 | $12,555 | +1.2% |
| 2022 | $12,412 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.