Skip to content

2303 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1965

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 29, 2007

Property Information

Block131
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,900
35%
Improvement Value:$367,900
65%
Total Assessment$561,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,207-5.2%
2024$10,763+4.1%
2023$10,339+1.2%
2022$10,221+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8127, Page 23

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 8127, Page 23Recorded2/8/2007

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4897, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1965