Skip to content

2400 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1898
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block136
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
26%
Improvement Value:$671,000
74%
Total Assessment$911,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,301-11.6%
2024$20,697+4.3%
2023$19,841+1.2%
2022$19,609+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,224DeedBook 9163, Page 146Recorded12/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5389, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1898