Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
609 25th StUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2008
Property Information
Block136
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1B-IND-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$172,500
56%
Improvement Value:$135,500
44%
Total Assessment$308,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,496 | -56.7% |
| 2024 | $12,685 | +4.1% |
| 2023 | $12,185 | +1.2% |
| 2022 | $12,047 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.