Skip to content

2417 West StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block136
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,700
44%
Improvement Value:$343,100
56%
Total Assessment$616,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,642-11.3%
2024$10,872+4.3%
2023$10,422+1.2%
2022$10,300+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 9630, Page 348Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5901, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1893