Skip to content

2409 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 18, 1992

Property Information

Block137
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,000
50%
Improvement Value:$346,700
50%
Total Assessment$698,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,195-10.6%
2024$13,639+4.1%
2023$13,101+1.2%
2022$12,952+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4561, Page 3