Skip to content

2401 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block138
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,498
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
37%
Improvement Value:$502,000
63%
Total Assessment$799,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,504-9.7%
2024$13,840+4.3%
2023$13,268+1.2%
2022$13,113+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft3,498DeedBook 9791, Page 641Recorded12/16/2023

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft3,498DeedBook 7258, Page 138NU CodeTitle correction (4)Recorded3/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1893