Skip to content

1817-19 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block100
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,233
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
37%
Improvement Value:$516,200
63%
Total Assessment$823,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,888-8.1%
2024$14,026+6.3%
2023$13,195+1.2%
2022$13,039+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,233DeedBook 9607, Page 311NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1898