Skip to content

408 24th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block138
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
47%
Improvement Value:$297,200
53%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,832+8.2%
2024$8,163+4.3%
2023$7,825+1.2%
2022$7,734+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,158DeedBook 9156, Page 47Recorded11/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1893