Skip to content

2507 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block142
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,000
34%
Improvement Value:$776,700
66%
Total Assessment$1,176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,537+9.0%
2024$18,836+4.1%
2023$18,093+1.2%
2022$17,887+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook 9943, Page 424Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$1,025,000

From:

To:

DeedBook 9425, Page 735NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 9049, Page 891Recorded7/8/2015