Skip to content

2505 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block142
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,050
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
49%
Improvement Value:$419,900
51%
Total Assessment$819,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,311-14.8%
2024$16,798+4.1%
2023$16,136+1.2%
2022$15,953+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft4,050DeedBook 9348, Page 911Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft4,050DeedBook 9144, Page 691Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft4,050DeedBook 7450, Page 213NU CodeAffiliated entity (3)Recorded1/26/2005

Property Built

Built

Year Built: 1930