Skip to content

2519 West St(Unit C0001)Union City, NJ 07087

Built 2005

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block143
Lot11
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage315
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
37%
Improvement Value:$103,300
63%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,600+16.8%
2024$2,226+4.3%
2023$2,134+1.2%
2022$2,109+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft315DeedBook 9308, Page 931Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft315DeedBook 9132, Page 895Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft315DeedBook 9099, Page 101NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/12/2016

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

Sq Ft315DeedBook 7725, Page 280NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/9/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005