Skip to content

2606 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2025

Property Information

Block148
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage8,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
40%
Improvement Value:$720,000
60%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,572+59.5%
2024$17,291+4.3%
2023$16,576+1.2%
2022$16,382+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,380,000

From:

To:

DeedBook 9871, Page 725NU CodePost-appeal (29)Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft8,176DeedBook 8644, Page 789Recorded1/12/2009

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5098, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1930