Skip to content

1701 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1938
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block90
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage7,504
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
39%
Improvement Value:$738,900
61%
Total Assessment$1,218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,525+41.7%
2024$15,896+4.3%
2023$15,238+1.2%
2022$15,060+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft7,504DeedBook 7485, Page 331NU CodeTitle correction (4)Recorded3/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 1938