Skip to content

315 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 1992

Property Information

Block152
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-38 ROOMS-H
Dwellings38
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,000
27%
Improvement Value:$2,055,000
73%
Total Assessment$2,815,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,935+150.2%
2024$19,562+4.3%
2023$18,753+1.2%
2022$18,534+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913