Skip to content

2810 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2004

Property Information

Block152
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,600
39%
Improvement Value:$380,300
61%
Total Assessment$625,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,788-9.4%
2024$10,805+4.3%
2023$10,358+1.2%
2022$10,237+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903